Futsal - piłka nożna w halowym wydaniu!
Każdy z nas uprawiał tę dyscyplinę w szkole. Wielu jednak nie wie jak naprawdę się nazywa. Czym jest futsal, jakie są jego zasady i czym różni się od zwykłej piłki nożnej? W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam tę dyscyplinę, zapoznać z jej historią oraz jak się najlepiej przygotować do jej uprawiania.
Futsal - historia
Pierwotna idea futsalu narodziła się w Urugwaju, konkretniej w Montevideo w 1930. Pomysłodawcą był Juan Carlos Ceriani. Gra została przemyślana dla dzieci i młodzieży, do nich też zostały dostosowane rozmiary boiska. Jej popularyzacji sprzyjały rozgrywane w tym samym czasie Mistrzostwa Świata na dużym boisku. W podobnym czasie w Brazylii wymyślono podobną odmianę piłki nożnej. Jej mecze rozgrywano na boiskach do koszykówki. Brazylia jako pierwsza spisała zasady gry, którą nazwano futebol de salão. W 1965 odbyła się pierwsza duża międzynarodowa impreza - Puchar Ameryki Południowej - zwycięzcą okazał się Paragwaj. Rozgrywki odbywały się do 1979 roku i zorganizowanych zostało 7 edycji ( 6 z nich wygrała Brazylia).
Futsal a piłka nożna
Halowa wersja najpopularniejszego sportu świata w dość znacznym stopniu różni się od swojego pierwowzoru. Po pierwsze - drużyna składa się z 5 zawodników, w tym bramkarza. Wymiary boiska w największym rozmiarze są o połowę mniejsze od pełnowymiarowego boiska do futbolu. Gra jest podzielona na dwie połowy po 20 minut, rozdzielone 15 minutową przerwą. W przeciwieństwie do piłki nożnej, w futsalu zmiany na boisku są nieograniczone. Gra na mniejszej powierzchni jest dużo bardziej dynamiczna, zdobycie 3 bramek to w niektórych sytuacjach kwestia 2 minut co w piłce nożnej zdarza się bardzo rzadko. Dodatkowo trenerzy obu drużyn mogą poprosić o minutową przerwę w grze umożliwiającą zmianę taktyki lub danie wytycznych poszczególnym zawodnikom.
Nieoczywiste zasady i ciekawostki
W futsalu zawodnik może zostać ukarany karą wyrzucenia z boiska na czas 2 minut. W tym samym czasie żaden inny zawodnik nie może go zastąpić, a jego drużyna musi radzić sobie w osłabieniu. Wszystkie stałe fragmenty, w tym auty, wykonuje się z podłoża. Zawodnik nogą wprowadza piłkę do gry. Rzut karny dyktowany jest po 6 faulu drużyny przeciwnej i wykonuje się go z 10 metrów. Między strzelcem a bramką i bramkarzem nie może znajdować się żaden inny zawodnik. Wewnętrzna powierzchnia bramki ma 3 metry szerokości oraz 2 metry wysokości i przez to jest dużo mniejsza od swojej pełnowymiarowej odpowiedniczki z boiska. Jako że futsal jest dyscypliną halową to nawierzchnia powinna być wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego. Odradza się gry na nawierzchni betonowej gdyż jest bardzo niebezpieczna przy faulach.
Odpowiedni strój do futsalu
Z racji, że mecze rozgrywa się na hali, odpowiednim obuwiem będą halówki. Ich gumowa podeszwa sprawia, że nie wpadamy w poślizg podczas biegu czy też przy kontakcie z piłką. Dzięki temu ochraniacze nie są potrzebne, zalecamy jednak używanie dłuższych skarpet. Odzież powinna być wygodna i przewiewna aby przy dłuższej rozgrywce nie stawała się ciężka. Koszulka najlepiej jeśli będzie wykonana z poliestru z odpowiednią domieszką elastynu. Spodenki w samym meczu powinny być krótkie jednak na trening świetnie nadadzą się również długie dresy. Zachęcamy do wyboru odzieży sportowej w naszym sklepie!