Jak wybrać idealną trasę i odpowiednie ubrania na wycieczkę w góry z dzieckiem? Praktyczny przewodnik modowy dla rodziców.
Planujesz wycieczkę w góry z dzieckiem?
To świetny pomysł na wspólne i aktywne spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Pozwala na poznawanie i podziwianie piękna otaczającej przyrody, budowanie relacji i wspólnych wspomnień. Dba o zdrowie i kondycje całej rodziny. Zanim jednak wyruszycie na szlak, warto dobrze zaplanować trasę oraz wybrać odpowiedni strój-taki, który zapewni wygodę i ochronę przed kaprysami pogody.
Outdoorowa moda na przestrzeni ostatnich lat zdobyła ogromną popularność, stając się połączeniem funkcjonalności i stylu. Wspólne zdjęcia, które zrobicie podczas wycieczki, zostaną z wami na długo, warto, aby po kilku czy kilkunastu latach założona odzież nie wyglądała na przypadkową czy niepasującą do okazji. Dlatego dobrze jest wybrać klasyczne i stylowe ubrania, które zawsze będą prezentować się świetnie i przypomną o wyjątkowych chwilach spędzonych razem.
Wybierając trasę kluczowe jest dostosowanie jej do wieku i umiejętności dziecka. Ważnym aspektem jest również dobór odpowiedniej odzieży. Warto zaopatrzyć się w warstwowe ubranie ponieważ pogoda w górach może szybko się zmieniać.
Oto kilka wskazówek i przykładów:
Dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 lat:
Dla najmłodszych najlepsza będzie krótka trasa, ok 2 km, o niewielkich przewyższeniach, z łatwym terenem. Warto wybrać szlak z asfaltową lub dobrze utwardzoną nawierzchnią, urozmaiconą skałami, drewnianymi mostkami czy płynącym obok strumykiem. Dodatkową motywacją do marszu, dla młodego podróżnika będzie na pewno to jeśli na końcu trasy będzie jakaś atrakcja, jezioro, malowniczy widok, schronisko i miejsce do odpoczynku.
Małe dzieci warto ubrać w miękkie, wygodne ubrania, które łatwo zdjąć lub dołożyć, na przykład bawełnianą koszulkę, polar i lekką kurtkę chroniącą przed deszczem. Dobrym pomysłem będzie również zabranie puchowej kamizelki zapinanej na zamek. Bezrękawnik o lekkiej konstrukcji zapewni optymalne ciepło ale pozwoli też na swobodny ruch i aktywność.
Dzieci w wieku 7-12 lat
Dla dzieci w wieku szkolnym odpowiednia będzie trasa od 3 do 8 km ze średniej wielkości przewyższeniami, wąskie leśne ścieżki lub skalne podniesienia dodadzą atrakcyjności i sprawią, że wędrówka stanie się ciekawszym wyzwaniem, rozwijającym kondycję i koordynację.
Dla dzieci w tym wieku warto postawić na sportowy styl, który łączy modę z funkcjonalnością. Ubrania powinny być lekkie, oddychające i elastyczne, aby zapewnić swobodę ruchów. Dla dziewczyn sprawdzą się legginsy bawełniane lub wykonane z elastycznej, szybkoschnącej tkaniny. Chłopcom wygodę zapewnią spodnie dresowe, tu też do wyboru są dwa rodzaje materiałów, przewiewna bawełna lub techniczna tkanina która charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia. Warto również wybierać kolory i wzory, które są trendy, co sprawi, że dzieciaki poczują się pewniej i bardziej komfortowo w swoich stylizacjach.
Nastolatki 13- 17 lat
W tym wieku młodzież jest często gotowa na większe wyzwania i dłuższe trasy, od 5 do 12 km. Wspólne ustalenie trasy i umożliwienie im decyzji o tym, co chcą zobaczyć, będzie dla nich dodatkową motywacją i pozwoli poczuć większą odpowiedzialność za przebieg wycieczki.
Tu decyzja co do ubioru pozostaje zapewne po stronie młodzieży ale ważne aby ubrania które mają założyć były dobrej jakości, funkcyjne i wygodne. Często tego rodzaju wycieczki trwają długo, zahaczają o świt lub wieczór kiedy temperatura bywa niska, dlatego warstwowość ubrań ma duże znaczenie. Odpowiednim wyborem będzie więc bielizna termoaktywna, tak zwana druga skóra która zapewni ciepło i komfort. Sprawdzą się spodnie trekkingowe oraz kurtka z membraną, która odprowadza wilgoć i chroni przed wiatrem i deszczem. Tego rodzaju kurtki zazwyczaj są lekkie i cienkie, łatwo zatem schować je do plecaka.
Dostosuj trudność trasy do możliwości swojego dziecka i w razie potrzeby zmień plany, aby zapewnić wszystkim komfort i bezpieczeństwo.
Pamiętaj o dodatkach.
Zaopatrz każdego uczestnika w kilka dodatków odzieżowych. Każdy z nich ma swoje praktyczne zastosowanie, ale też pełni funkcje ozdoby, wyróżnia i nadaje charakteru i oryginalności.
Przykładem tutaj może być bandana, zwana potocznie kominem. Zazwyczaj zakładana na szyję, chroni przed zimnem, ta bardziej elastyczna staje się opaską na uszy lub pewnego rodzaju kominiarką. Dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach w zależności od upodobań i potrzeb, urozmaicą strój.
Czapka z daszkiem również znajdzie swoje zastosowanie w górach, ochroni głowę przed słońcem i lekkim deszczem. Cechuje ją regulacja rozmiaru, zapięcie pozwoli na indywidualne dopasowanie.
Rękawiczki zajmują mało miejsca a mogą przydać się o każdej porze roku. Wystawione ręce podczas porannego marszu narażone są na szybkie wyziębnięcie, dlatego warto mieć je ze sobą i założyć w razie potrzeby.
Worki, saszetki , nerki to gadżety zdecydowanie dla starszych podróżników. Wyposażone w nie dzieciaki odciążą rodziców od dźwigania całego ekwipunku i sprawią że niezbędne rzeczy takie jak picie, przekąski czy telefon będą mieć pod ręką.
Wyprawy w góry całą rodziną mogą być sporym wyzwanie, ale mamy nadzieję że zebrane tutaj informacje, choć trochę pomogą w doborze trasy i dobraniu odpowiedniej odzieży dla dzieci aby cała wyprawa przebiegła pomyślnie i bezpiecznie.
Na stronie honasport.pl można skompletować strój na taką wyprawę. Znajdziecie tam odzież wiodących marek takich jak 4F, Puma.
W asortymencie dostępna są m.in. t-shirty, bluzy, lekkie kurtki przeciwdeszczowe, kamizelki puchowe, długie spodnie oraz spodenki.
Ofertę wzbogacają dodatki i akcesoria: bandany, czapki, rękawice, skarpetki, nerki i plecaki. Dzięki łatwej nawigacji na stronie oraz przejrzystym opisom produktów, rodzice mogą szybko znaleźć to, co potrzebne, aby przygotować swoje dzieci na niezapomniane przygody w naturze.